Atopický ekzém

Atopický ekzém: Jak jej rozpoznat, léčit a zmírnit projevy
Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které trápí lidi všech věkových kategorií nejčastěji však děti. Tento stav je nejen fyzicky nepříjemný, ale může mít i psychologické dopady. Jak atopický ekzém vzniká, jak jej rozpoznat a jaké jsou možnosti léčby a prevence?
Kůže pod lupou
Nejprve se zaměřme na kůži samotnou. Kůže je největší orgán lidského těla. Kdybychom ji uměli rozložit, naměřili bychom zhruba 2 m2. Skládá se z několika vrstev – pokožka (epidermis), škára (dermis) a podkožní vazivo (subcutis). Její úlohou je nejen ochrana organismu jako celku, kdy přes kůži vnímáme dotyky nebo bolestivé podněty, podílí se také na regulaci teploty, brání odpařování vody z těla. Tvoří první ochrannou bariéru před slunečním zářením, vylučují se skrz ni ochranné i odpadní látky, důležitá je i její imunologická ochrana. Zprostředkovává syntézu vitamínu D. V neposlední řadě má i společenský a estetický význam.
Co je to atopický ekzém
Atopický ekzém je chronické a recidivující (opakující se) onemocnění kůže, které se projevuje svěděním, suchostí a zánětem kůže. Jedná se o časté onemocnění postihující přibližně 10–20 % dětí a 1–3 % dospělých. Většina případů se objevuje v raném dětství, často před prvním rokem života, ale může se objevit i později kdykoliv v průběhu života. Výskyt atopické dermatitidy se od 70. let minulého století v rozvinutých zemích dvojnásobně až trojnásobně zvýšil. I přesto, že se nejedná o život ohrožující stav, má toto onemocnění značný vliv na kvalitu života.
Jak atopický ekzém rozpoznat
Onemocnění mívá velmi variabilní průběh i projevy, některé znaky jsou však charakteristické. Mezi hlavní příznaky atopického ekzému patří:
• Suchá kůže: Kůže je drsná, napjatá a může být popraskaná.
• Svědění: Intenzivní svědění, které se může zhoršovat, vede ke škrábání, to pak zhoršuje stav kůže.
• Zánětlivá ložiska: Červené nebo růžové skvrny na kůži, které mohou být oteklé a v závažnějších případech mokvat.
• Chronické změny na kůži: Dlouhodobé škrábání může vést ke ztluštění kůže (lichenifikaci) nebo změně pigmentace.
Nejčastějšími místy výskytu ekzému jsou obličej, krk, loketní a podkolenní jamky, ale může se objevit kdekoli na těle. Typicky dochází ke střídání klidové fáze, která je bez akutních projevů onemocnění, a fáze vzplanutí, kdy pokožka trpí suchostí, zarudnutím a dalšími výše popsanými projevy.
Příčiny atopického ekzému
Jednoznačná příčina atopického ekzému není známá, na jeho vzniku se většinou podílí kombinace více faktorů:
• Genetika: Častější je výskyt problému u lidí s rodinnou anamnézou atopických onemocnění (astma, alergie).
• Porucha kožní bariéry: Kůže atopiků má narušenou schopnost zadržovat vlhkost a chránit se před dráždivými látkami. Alergeny vnějšího prostředí tedy snáze pronikají do kůže, ta je pak náchylnější ke vzniku kožních infekcí.
• Imunitní reakce: Atopie se může objevit jako přehnaná odpověď imunitního systému na běžné podněty například alergeny nebo dráždivé látky.
Co atopický ekzém zhoršuje
• Vnitřní faktory: Hormonální systém, imunitní systém.
• Dráždivé látky: Mýdla, parfémy, prací prostředky a určité textilie (např. vlna).
• Alergeny: Pyl, roztoči, zvířecí srst nebo potraviny (např. mléko, vejce).
• Stres: Psychická zátěž může zhoršovat ekzém.
• Cigaretový kouř: Kouření (i pasivní kouření) může zhoršovat příznaky.
• Podnebí: Suchý vzduch, chladné počasí nebo naopak nadměrné pocení v horku.
• Infekce: Bakteriální, virové nebo plísňové infekce.
Jak se atopický ekzém léčí
Léčba atopického ekzému je dlouhodobá a individuální. Jako první krok je potřeba zahojit zanícená ložiska a pomoci kůži obnovovat její přirozenou bariéru díky častému promazávání. Léčba je symptomatická, to znamená, že lékař léčí projevy onemocnění ne jejich příčinu, ta totiž nemusí být známá. Ideální stav je, co nejdelší doba klidové fáze a co nejméně a nejkratší epizody vzplanutí. Na různé formy ekzému se vybírají různé typy přípravků dle potřeby. Obecně platí, že suchá ložiska je potřeba promazávat a hydratovat, naopak mokvající ložiska vysoušet.
Hydratace kůže:
o Emoliencia: Krémy a masti, které obnovují ochrannou bariéru kůže, zjemňují a hydratují pokožku. Je dobré tyto přípravky vybírat z dermokosmetiky, která se speciálně zaměřuje na suchou a velmi citlivou pokožku. (např. Excipial, Lipobase Repair, Eucerin AtopiControl).
Nanášejte emoliencia několikrát denně, zejména po koupeli ideálně do 3 minut.
Pokud je nutné je kombinovat s kortikoidy, používají se emoliencia přednostně.
Protizánětlivá léčba:
o Kortikosteroidy: Krémy nebo masti s kortikoidy (např. Hydrocortison, Locoid) se používají ke snížení zánětu při akutních projevech ekzému.
o Inhibitory kalcineurinu: Například Protopic nebo Elidel jsou vhodné pro dlouhodobou kontrolu zánětu, zejména na citlivých místech (obličej, krk).
Protizánětlivé léky jsou většinou na lékařský předpis, neboť je potřeba, aby stav pokožky a nejvhodnější přípravek vybral lékař – dermatolog.
Antihistaminika:
o Léky jako Fenistil nebo Zyrtec mohou pomoci zmírnit nepříjemné svědění.
Antibiotická nebo antivirová léčba:
o Při sekundární infekci způsobené škrábáním mohou být předepsána antibiotika nebo antivirotika.
Fototerapie:
o UVB záření může pomoci u pacientů s těžkým ekzémem.
Doplňky stravy k podpoře prevence:
o Omega-3 mastné kyseliny: Přispívají ke zdraví kůže, svým obsahem protizánětlivých prostaglandinů snižují zánět kůže, svědivost i zarudnutí pokožky.
o Probiotika: Podpora zdravé střevní mikrobioty může zmírnit projevy ekzému.
o Vitamín D: Je důležitý pro imunitu a zdraví pokožky. Vysoké dávky vitamínu D mohou zlepšit symptomy ekzému, zejména v zimních měsících, kdy je expozice slunci a jeho přirozená syntéza omezená.
Režimová opatření
Koupání:
o Používejte spíše vlažnou vodu ne horkou, omezte délku koupele do 15 minut.
o Vyhněte se klasickým mýdlům, používejte jemné mycí prostředky pro citlivou a atopickou kůži (např. La Roche-Posay LIPIKAR).
o Pokožku po koupeli šetrně osušte, netřete. Aplikujte emoliencia (krémy na hydrataci) do ještě vlhké pokožky – do 3 minut od koupele.
Oblečení:
o Noste bavlněné oblečení, vyhněte se vlně a syntetickým materiálům.
Úprava prostředí:
o Udržujte vlhkost vzduchu v domácnosti a eliminujte alergeny (pravidelný úklid, praní ložního prádla na 60 °C).
Dieta:
o Identifikujte potraviny, které mohou zhoršovat ekzém, a konzultujte jejich vyloučení s lékařem.
Atopický ekzém u dětí
Děti bojují s atopickým ekzémem mnohem častěji než dospělí. Typické projevy zahrnují suchou, svědivou pokožku, často na tvářích, pažích a nohách. Do 5 let se ekzém projeví až u 90 % atopiků. U dětí je klíčová péče o kůži:
• Pravidelná aplikace emoliencií.
• Krátké koupele ve vlažné vodě.
• Identifikace a odstranění alergenů v domácnosti nebo ve stravě.
V lékárně jsou k dispozici přípravky speciálně určené pro dětskou pokožku už od narození. Dobrá zpráva je, že u více než poloviny dětí s ekzémem se potíže trvale zklidní a v dospělosti jsou bez problémů.
Atopický ekzém je chronické onemocnění, které vyžaduje pravidelnou péči a individuální přístup. Důsledné dodržování režimových opatření, správné používání přípravků a konzultace s lékařem nebo lékárníkem mohou výrazně zmírnit jeho projevy a zlepšit kvalitu života.
Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!
*** Využijte nyní slevu 20% na produkty z řad Lipikar a Cicaplast, které jsou vhodné na citlivou pokožku se sklonem k ekzému.***
BIODERMA Atoderm Intensive gel...
Jemný čisticí a mycí gel, zmírňující pocity dyskomfortu a...
DEXERYL Zvláčňující krém 500 g
Ochranný zvláčňující krém na pokožku s příznaky a projevy...
Linola Shower and Wash 500 ml
Sprchová a mycí emulze pro suchou, citlivou nebo atopickou...
Zanechat komentář