Blechy

Blechy v srsti? Jak ochránit vaše mazlíčky i domov
Představte si, že se váš pes nebo kočka neustále drbe, olizuje nebo okusuje srst. Na první pohled to může vypadat jako běžné chování, ale co když je za tím něco víc? Blechy jsou jedním z nejčastějších parazitů, kteří napadají domácí mazlíčky. Nejenže způsobují svědění a nepohodlí, ale mohou být i přenašeči nebezpečných nemocí. Jak poznat, že má váš mazlíček blechy, a jak se jich účinně zbavit?
Blechy nejsou problémem pouze teplých a vlhkých jarních či letních dnů (i když jejich výskyt je tehdy nejhojnější). Dokážou se v domácnostech držet i během zimy, protože díky topení je pro ně příznivé klima prakticky kdykoliv. Přinést domů tohoto nechtěného návštěvníka může váš mazlíček velice snadno. Může ho získat na procházce v parku, v lese nebo na zahradě, při kontaktu s jiným nakaženým zvířetem (psi, kočky, ale i ježci či kuny). Výjimkou není ani infikované domácím prostředí – blechy kladou vajíčka do pelíšků, koberců, čalounění či mezer v podlaze.
Jak vypadá blecha?
Blecha je drobný hmyz (1–8 mm dlouhý), který se díky svým zadním nohám dokáže vysoko odrážet a přeskakovat z hostitele na hostitele. Kouše a saje krev svého hostitele. Blecha má 3 hlavní vývojová stádia. Samička nejprve naklade vajíčko do srsti zvířete. Vajíčka blech jsou bílé, měří zhruba 0,6 mm a dají se dobře vidět i na světlé srsti. Z nich se za 5–16 dnů vylíhnou larvy, z larev se po zakuklení líhnou dospělí jedinci, kteří se živí krví savců. Následně se koloběh opakuje.
Jak poznáte, že má zvíře blechy?
Pro samotné zvíře to není nic příjemného, proto bývá často neklidné, nervózní, někdy dokonce agresivní. Často se nadměrně škrábou, okusují, především na hlavě, krku nebo ocasu, nebo si olizují srst. Na jejich kůži se objeví zarudnutí, červené pupínky anebo stroupky. V pokročilé fázi dochází až k zánětům a zvíře může na postižených místech přijít o srst. U citlivějších jedinců dochází při kontaktu se slinami blech až k alergické reakci, a dermatitida je pak mnohem vážnější. Ze srsti zvířete můžete vyčesat bleší trus. Stolice blech je charakteristická. Na bílém papíře uvidíte tmavé válečky, pokud je rozetřete, zčervenají – obsahují totiž natrávenou krev, ta slouží jako potrava pro larvy.
Co za problémy mohou blechy přinést?
Blechy nejsou jen nepříjemným parazitem - mohou způsobit vážné zdravotní komplikace:
Alergická reakce na bleší kousnutí – zvíře si může kůži rozdrásat až do krve, což vede k infekcím
Přenos tasemnice psí – mazlíček může spolknout blechu, která obsahuje larvy tasemnice
Chudokrevnost (anémie) – u silně zablešených mláďat nebo nemocných zvířat může dojít ke značné ztrátě krve
Přenos dalších patogenů – blechy mohou přenášet bakterie, například Bartonellu, která je spojována s tzv. "nemocí z kočičího škrábnutí"
Přenos na člověka - Blechy sice dávají přednost zvířatům, ale mohou napadnout i člověka. Nepřežijí na něm dlouhodobě, ale umí pořádně znepříjemnit život. Mohou způsobit svědivé štípance, nejčastěji na nohách nebo v pase. Bleší kousnutí se projevuje malými červenými pupínky, které jsou často uspořádány v řadě nebo ve skupinkách po několika. Kromě obtěžujícího svědění mohou blechy přenášet i některé nemoci, například bartonelózu (nemoc z kočičího škrábnutí), která se projevuje horečkou, zduřením lymfatických uzlin a únavou. Pokud se doma objeví blechy, je důležité nejen ošetřit zvíře, ale také pečlivě vyčistit prostředí, kde se blechy a jejich vajíčka mohou ukrývat.
Jak se zbavit blech u psa?
U psů se blechy nejčastěji vyskytují na krku, hřbetě a v oblasti slabin. Pokud zjistíte, že má váš čtyřnohý přítel blechy, je nutné okamžitě zahájit odblešovací proces:
• Antiparazitární pipety (spot-on) – aplikují se na kůži mezi lopatky, účinkují až měsíc. Jsou účinné proti klíšťatům, blechám i všenkám.
• Tablety proti blechám – rychlý účinek, stačí podat jednou za 1–3 měsíce
• Antiparazitární obojky – dlouhodobá prevence (až 6–8 měsíců), je voděodolný a snadno použitelný, chrání i proti klíšťatům
• Speciální šampony a spreje – vhodné jako doplněk k dalším antiparazitikům, okamžitá účinnost, lze použít i na psí pelíšek nebo na koberce
• Hřeben na blechy – mechanické odstranění blech je vhodné zejména pro psy s dlouhou srstí
Pokud má váš pes blechy, ošetřete i pelíšek, koberce a čalouněný nábytek! Bleší vajíčka mohou přežívat v okolním prostředí několik týdnů.
Blechy u koček a jak je odblešit
Kočky se blech často zbavují samy důkladným olizováním, ale pokud zablešení přetrvává, je potřeba zakročit.
• Antiparazitární pipety (spot-on) – jsou bezpečné pro kočky, chrání několik týdnů
• Antiparazitární tablety – účinné, ale ne všechny kočky je dobře snášejí
• Antiparazitární obojky – u koček méně oblíbené, některé mohou být toxické, proto vybírejte pouze obojky určené pro kočky!
• Antiparazitární spreje a pěny – vhodné pro koťata, která nemohou užívat silnější přípravky
• Hřeben na blechy – jemné vyčesávání pomáhá snížit množství blech v srsti
Pozor na toxicitu! Nikdy nepoužívejte přípravky pro psy u koček – některé látky (např. permethrin) jsou pro kočky toxické!
Prevence je klíčová! Jak zabránit návratu blech?
Pravidelná antiparazitární ochrana – aplikujte pipety, tablety nebo obojky dle doporučení výrobce
Čisté prostředí – perte pelíšky, vysávejte podlahy a čalouněný nábytek
Ošetření celé domácnosti – pokud má zvíře blechy, ošetřete i okolní prostředí pomocí sprejů proti blechám
Omezte kontakt s toulavými zvířaty – hlavně u venkovních koček
Blecha není jen malý problém. Tito parazité mohou způsobit velké nepříjemnosti a ohrozit zdraví vašeho mazlíčka. Proto je důležité nejen rychlé a účinné odblešení, ale i pravidelná prevence.
Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!
FYPRYST Combo pro kočky a fretky...
Veterinární přípravek v praktické pipetě, který je určen k...
ARPALIT Neo sprej k léčbě...
Veterinární přípravek určený k hubení klíšťat, blech, vší,...
KILTIX obojek pro střední psy 53 cm
Antiparazitický obojek proti blechám a klíšťatům, který chrání...
Zanechat komentář