Co je to trombóza?

visibility728 Zobrazení comment0 komentáře person Publikoval: Onlinelekarna.cz list In: Novinky

Krevní sraženina neboli tromb vzniká zpomalením průtoku krve v žilách. Většinou se vytváří v dolních končetinách. Dochází k zúžení a zhoršení průtoku krve nebo v horších případech i k úplnému ucpání cévy, což s sebou nese nepříjemné symptomy. Velké riziko nastává, jestliže se vzniklá sraženina uvolní. Může pak putovat v cévách tělem, usadit se a zamezit průtoku krve v mnohem důležitější části. Jestliže by se taková sraženina dostala například do úzkých cév mozku nebo plic může to být životně nebezpečné. 

Kdy vzniká?

Jak již bylo zmíněno výše, v důsledku zpomalení proudění krve cévou může dojít k poškození její stěny a ke vzniku krevní sraženiny. 

Sraženina může vzniknout v tepnách, které vedou okysličenou krev ze srdce do těla. Poté dochází k nedokrvení některých částí těla. Druhou, častější variantou je vznik sraženiny v žilách, ty vedou odkysličenou krev nazpět do srdce. V důsledku toho můžeme v dané končetině cítit bolest nebo pocit pnutí. Lze pozorovat také otok a modré zbarvení postiženého místa, navíc dané místo bude na dotyk velmi teplé.  

Cestovní trombóza

Značný nárůst rizika vzniku žilní trombózy v dolních končetinách může být při cestování dopravními prostředky na velmi dlouhé vzdálenosti. Jasnou příčinou je nedostatek pohybu. Nejdříve si tohoto problému začali odborníci všímat u osob, které absolvovaly několikahodinové lety především ve stísněných sedadlech turistické třídy. Proto se toto onemocnění začalo označovat i „letecká trombóza“ nebo „syndrom ekonomické třídy“. Většinou se jako rizikové udávají lety delší, než je osm hodin, avšak u lidí náchylných k trombózám to mohou být i lety delší než čtyři hodiny. Pravděpodobnost vzniku trombu se může zvyšovat také dlouhodobým stáním či popocházením ve frontě, třeba při čekání na odbavení.  

Rizikové faktory

  • Nedostatek pohybu, imobilita
  • Nedostatečný příjem tekutin
  • Nadměrná konzumace alkoholu nebo kávy během letu. 
  • Obezita
  • Těhotenství
  • Antikoncepce
  • Věk nad 60 let
  • V minulosti prodělaná trombóza hlubokých žil 
  • Křečové žíly na končetinách
  • Kardiovaskulární onemocnění, Crohnova nemoc

Prevence

Jestliže víte, že je před Vámi dlouhá několikahodinová cesta a patříte do některé z rizikových skupin, měli byste si promluvit se svým lékařem. Ten vám, bude-li to nutné, může předepsat nízkomolekulární heparin, jenž se aplikuje před cestou. Pomoc si můžete i používáním kompresních punčoch. Naopak doma zanechejte těsné prádlo, opasek nebo škrtící oděv. 

Důležité je během cesty myslet na pitný režim a alespoň jednou za hodinu se zkusit projít po palubě. Jestliže není chůze možná, můžete cvičit i v sedě a to opakovaným zvedáním paty od země. 

Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!

 

Zanechat komentář

Váš komentář musí být před zveřejněním schválen
Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January February March April May June July August September October November December