Dovolená na horách
Je leden, ručička teploměru ukazuje pod nulou a předpověď počasí slibuje, že teploty budou dále klesat. A to jsou dobré zprávy pro všechny milovníky zimních sportů.
Už jste začali balit na hory? Lyže, helmu a bundu snad nikdo nezapomene, ale co správně zabalená zimní lékárnička? Napsali jsme pro vás pár rad a tipů, co nenechat doma.
Co musíte vědět, než začnete balit…
Při balení cestovní lékárničky bychom měli brát v potaz několik parametrů:
- kam se chystáte
- na kolik dní jedete pryč
- pro kolik osob lékárnička bude a kolik jim je let
- jaké budete provozovat aktivity
- trávíte-li volno v zahraničí, jak dostupná je v dané zemi lékařská péče
Co vše patří do lékárničky
Vaše pravidelně užívané léky. To je první věc, na kterou se často zapomíná. Protože tyto léky většinou lidé nemívají v lékárničce, ale třeba v kuchyni nebo na nočním stolku, aby byly po ruce. A tyto léky budete potřebovat určitě.
Léky proti průjmu, zácpě a zažívacím obtížím. Nejen v létě, ale kdykoliv během roku, může zažívání člověka potrápit. Byla by škoda si kvůli tomu zkazit dovolenou.
Léky na rýmu, kašel a bolest v krku. Zimní měsíce přinášejí kvůli nízkým teplotám častější infekce dýchacích cest v podobě rýmy a nachlazení. Jestli nemusíte řešit každý gram při cestování, sprej do nosu a pastilky do krku k dezinfekci a na kašel se určitě hodí. Netřeba podceňovat chladné počasí.
Dezinfekce, náplasti, obvaz a obinadlo. Nejčastějším úrazem při zimních sportech bývá odřenina, pohmožděnina nebo vykloubenina. Určitě mějte s sebou něco na vyčištění rány, přelepení a fixaci např. podvrtnutého kotníku/zápěstí.
Krém od bolesti. Po celodenním lyžování nebo turistice není nic neobvyklého - bolest svalů nebo kloubů. Hodí se mít po ruce nejen tablety, ale i nějaký krém nebo gel na namožené svaly, který vám pomůže rychleji regenerovat.
Izotermická fólie. Že zima umí být opravdu mrazivá, pocítí člověk na vlastní kůže ne během lyžování, ale až když se zastaví. Když se stane nějaký úraz, a vy musíte čekat na horskou službu, je termofólie nedocenitelná. Jestliže nejedete pouze do lyžařských středisek a pouštíte se i mimo hlavní turistické lokality, určitě fólii přibalte. Sbalená se vejde do kapsy od bundy a dokáže zachránit i život.
Nůžky na nehty a pinzeta
Náplasti na puchýře
Kapky do očí
Krém na ochranu kůže. Na horách může být sluníčko díky nadmořské výšce mnohem agresivnější než u moře. Proto byste neměli zapomínat na opalovací krém nebo tyčinku s vysokým SPF faktorem. Jestliže se vám přeci jen podaří spálit, hodí se mít po ruce krém na popáleniny obsahující panthenol nebo vitamin E, který urychlí případné hojení. Kůže je naší hlavní ochranou bariérou, kromě silných slunečních paprsků je potřeba ji chránit i před mrazem a větrem. Jinak by byla pokožka vysušená a hrozil by vznik omrzlin. Vybírejte proto také dobrý ochranný rehydratační krém.
Cestování s dětmi
Jedete-li na hory s dětmi, zkontrolujte, že máte nabaleny léky vhodné pro děti. Zvláště pak proti bolesti a teplotě. Na cesty se hodí i léky na nevolnost. Na rány je šikovné myslet na dezinfekci, která dítě nebude štípat.
Obecně se vyplatí k lékárničce přibalit i důležitá telefonní čísla a potvrzení o cestovním pojištění.
Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!
SIMPLYMED Gumový termofor 2 l
Ohřívací lahev neboli termofor představuje osvědčenou pomůcku....
MEDPHARMA Zimní krém Natural Baby 75 ml
Speciálně vyvinutá receptura krému s vysokým obsahem...
CURAPROX Travel set Black is White...
Náhradní hlavice CURAPROX Black is White s jemnými vlákny,...
Zanechat komentář