Menstruace

visibility145 Zobrazení comment0 komentáře person Publikoval: Onlinelekarna.cz list In: Novinky

Menstruace a vše o ní

Menstruační cyklus je fyziologický proces v životě každé zdravé ženy. Přestože se jedná o běžnou součást života, může být pro mnoho žen spojen s nepohodlím, bolestí nebo změnami nálad. Mít „své dny“ je prostě náročné. Co je to premenstruační syndrom? S jakými potížemi se ženy nejčastěji potýkají a jak lze od těžkostí ulevit? Tyto informace jsme pro vás připravili právě zde. 

Co je menstruace?

Menstruace je pravidelné krvácení z dělohy, které nastává přibližně jednou za 28 dní (s rozmezím 25–32 dní, což je stále normální). Je součástí menstruačního cyklu a obvykle trvá 4–7 dní. První menstruace se objevuje u dívek mezi 12. a 14. rokem života, zprvu bývá nepravidelná, ale časem se její cyklus stabilizuje. Poslední menstruace nastává obvykle mezi 45. a 55. rokem věku na konci reprodukčního období ženy. Během menstruace dochází k vyplavení neoplozeného vajíčka z těla ženy spolu s děložní sliznicí.

Menstruační cyklus

Každý měsíc dochází v těle ženy ke změnám hormonálních hladin, kdy se tělo připravuje na možné početí. Menstruační cyklus se počítá od prvního dne menstruace do posledního dne před další menstruací. Délka cyklu se může u jednotlivých žen lišit (25–32 dní) a mohou ji ovlivnit faktory jako nemoc, stres, léky nebo například cestování.

Menstruační cyklus zahrnuje čtyři fáze:

1. Menstruační fáze (1.–5. den) – dochází k odloučení děložní sliznice a jejímu vyloučení z těla společně s neoplozeným vajíčkem. Tento proces je doprovázen typickým krvácením. Pro tuto fázi jsou časté bolesti v podbřišku způsobené kontrakcemi děložní svaloviny.
2. Folikulární fáze (6.–14. den) – tělo se připravuje na ovulaci, roste hladina estrogenu. Ve vaječnících dozrávají folikuly, z nichž se poté uvolní vajíčko. Děložní výstelka se ztlušťuje a děloha se připravuje na případné těhotenství. (V této fázi mají ženy obvykle dobrou náladu, dobře se soustředí a učí, připadají si atraktivní a mají dostatek energie.)
3. Ovulační fáze (kolem 14. dne) – dochází k uvolnění zralého vajíčka, které následně putuje do vejcovodů. V této fázi má žena nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění, přičemž časové okno je pouze 24 hodin.
4. Luteální fáze (15.–28. den) – tělo produkuje progesteron a připravuje se na případné těhotenství. Pokud k oplodnění nedojde, hladiny progesteronu a estrogenu opět klesají a cyklus se opakuje. (Během této fáze žena prožívá časté změny nálad, může pociťovat podrážděnost, plačtivost nebo sníženou chuť na sex.)

Co může ženy trápit během menstruace?

Během těchto dní pociťují ženy často nepohodlí nebo menstruační bolesti (dysmenorea) způsobené křečemi v podbřišku kvůli stahům děložní svaloviny. Vlivem hormonálních změn trpí bolestí hlavy a migrénami. Hormony také mohou za některé zažívací potíže, jako je nadýmání, průjem nebo zácpa. Ženy se také potýkají se zadržováním vody a otoky. Pokles estrogenu a serotoninu způsobuje změny nálad, podrážděnost a únavu.

Premenstruační syndrom (PMS)

Jako premenstruační syndrom označujeme soubor příznaků zahrnujících nepříjemné fyzické, psychické i emocionální pocity. Na vině jsou hormony a jejich nerovnováhou. Žena se může potýkat s výkyvy nálad, přecitlivělostí, plačtivostí, podrážděností a úzkostí. Časté jsou stížnosti na citlivá prsa, bolesti hlavy a migrény, sníženou chuť k jídlu, trávicí obtíže, pocit nadýmání, nekvalitní spánek, bolesti v podbřišku. Premenstruační syndrom se objevuje několik dní před očekávanou menstruací a obvykle po začátku menstruace mizí. Více se o tomto syndromu dozvíte v našem článku PMS.

Jaké přípravky pomáhají při menstruaci?

Léky na zmírnění bolesti
Pokud vás trápí silné menstruační bolesti, můžete sáhnout po volně prodejných analgetikách, jako je paracetamol (je vhodný pro ženy, které špatně snášejí ibuprofen), nebo po lécích ze skupiny nesteroidních antiflogistik – ibuprofen, diclofenak, naproxen, dexketoprofen. V lékárně vám také mohou doporučit kombinaci těchto látek – např. ibuprofenu a paracetamolu v jedné tabletě. Kombinace látek v dané síle může mít ještě výhodnější efekt.
Jestliže trpíte na žaludeční potíže, dávejte přednost paracetamolu před ibuprofenem nebo diklofenakem. Jsou-li bolesti opravdu silné, může lékař předepsat i léky s obsahem nimesulidu nebo butylskopolaminu, který má společně s analgetickým efektem i efekt spazmolytický. To znamená, že uvolňuje bolestivé stahy hladké svaloviny.

Co může za bolestivou menstruaci? Na bolestivé menstruaci se z velké části podílejí dědičné předpoklady. Velkou roli hraje i zvýšená hladina prostaglandinů. U některých žen je produkce tohoto hormonu vyšší než u jiných. Pokud míváte tyto bolesti pravidelně opravdu silné, je vhodné navštívit svého gynekologa, abyste měla jistotu, že se nejedná o jiný závažný problém.

Rostlinné a přírodní přípravky
Bylinky a doplňky stravy mohou pomoci zmírnit bolest a stabilizovat hormonální hladiny. Přípravky se často dají užívat i preventivně před začátkem menstruace. 

Drmek obecný (Vitex agnus-castus) – pomáhá při hormonálních výkyvech a PMS.
Heřmánek pravý – uvolňuje svalové křeče a pomáhá se spánkem.
Meduňka – uklidňuje nervový systém a pomáhá proti nadýmání.
Kontryhel – přispívá k úlevě od bolestivé a silné menstruace, má protizánětlivé, močopudné a stahující účinky, užívá se při zvýšeném krvácení.
Kurkuma a zázvor – mají protizánětlivé účinky a zmírňují bolest.
Hořčík – pomáhá uvolnit svaly a snižuje křeče.

Teplé obklady a relaxace
Při bolesti beder pomůže hřejivá náplast nebo teplý obklad. Ten lze přiložit i na podbřišek a pomoci tak uvolnit svalové křeče. Horká sprcha nebo koupel může uvolnit napětí a pomoci s relaxací.

Hormonální antikoncepce
Jestliže trpíte opravdu silnými bolestmi, poraďte se se svým gynekologem. Pokud to uzná za vhodné, může doporučit kombinovanou hormonální antikoncepci, která pomáhá zmírnit menstruační obtíže. Další možností je zavedení nitroděložního tělíska s gestagenem, jež redukuje intenzitu krvácení a bolestivost.

Jak předejít nepříjemnostem během menstruace?

Dostatek pohybu – jóga, chůze nebo plavání zmírňují křeče.
Vyvážená strava – omezte cukr, sůl, alkohol a kofein.
Dostatek spánku – regenerace je klíčová.
Vyhněte se kofeinu a alkoholu – mohou zesilovat podrážděnost a bolesti hlavy.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud menstruace trvá déle než 7 dní.
Pokud se objeví extrémní bolesti, které narušují běžný život.
Pokud je menstruace silná s nadměrnou ztrátou krve.
Pokud dochází ke ztrátě vědomí nebo silné slabosti.

Na konzultaci je vhodné vzít si svůj menstruační kalendář. V něm by si žena měla zaznamenat začátek a konec menstruace, intenzitu krvácení a případné další poznámky, například o bolestivosti nebo užívaných lécích. Tyto informace jsou klíčové pro správnou diagnostiku a řešení případných problémů.

Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!

Zanechat komentář

Váš komentář musí být před zveřejněním schválen
Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January February March April May June July August September October November December