Světový den antikoncepce
Světový den antikoncepce vznikl v roce 2007 a připadl mu datum 26. září. Důvodem vzniku nebylo opěvovat jednotlivé antikoncepční metody, ale upozornit na to, že i v dnešní době se rodí až 40 % nechtěných dětí a z toho zhruba polovina těhotenství končí potratem (v Evropě je procento ještě vyšší). Jako hlavní cíl kampaně si zakladatelé určili zvýšení informovanosti o sexuálním životě a způsobech ochrany před neplánovaným početím i přenosem pohlavních nemocí.
„Každé těhotenství je chtěné“ to je hlavní motto této události. Na začátku se spojilo deset organizací k vytvoření celosvětové vzdělávací kampaně. Dnes je seznam rozšířen o další a další jak neziskové organizace, tak i vládní organizace a další subjekty z oblasti vědy a medicíny.
Každá antikoncepční metoda nese s sebou výhody a nevýhody, ať už fyzické, emocionální nebo sexuální. V tomto článku popíšeme jednotlivé druhy antikoncepce.
Přerušovaná soulož
Jedná se o nejméně spolehlivou metodu antikoncepce. Studie uvádí, že riziko selhání je asi 15-27 %. Tato metoda se opírá o zkušenosti partnerů, kdy během nechráněného pohlavního styku dojde k ejakulaci mimo vagínu. Rizikem v tomto případě může být špatný odhad partnera a pozdní přerušení soulože nebo únik preejakulátu, který obsahuje malé množství spermií, do vagíny ženy.
Počítání plodných a neplodných dnů
K oplodnění vajíčka může dojít pouze během ovulace ženy. Tou se rozumí uvolnění zralého vajíčka z vaječníku ženy. Ta obvykle trvá 2-3 dny v měsíci. Uvolněné vajíčko není schopno přežít déle než 2 dny a samotná spermie muže déle jak 3 dny. Proto při pohlavním styku více než 3 dny před ovulací a dva dny po ní nemůže dojít k otěhotnění. V průběhu tohoto časového období se většinou pár zdrží pohlavního styku nebo použije nějakou další antikoncepci např. kondom. Pomocným faktorem při správném určení ovulace může být kontrola bazální teploty. Dnes mohou ženy k výpočtu použít i různé online kalkulačky.
Bariérová antikoncepce
Jak z názvu vyplývá, k zabránění splynutí spermie a vajíčka, tj. oplodnění je v tomto případě použita mechanická bariéra. Do této metody ochrany spadá na prvním místě mužský kondom. Jedná se o jednu z nejpoužívanějších metod antikoncepce. Kondom je většinou vyroben z latexu, při alergii na tento materiál se dá koupit i polyuretanový. Předností u této ochrany je i současná ochrana před pohlavními nemocemi. Do této skupiny můžeme zařadit také i ženský kondom nebo pesar. U nich je však ochrana o něco nižší a nedokážou tak spolehlivě zabránit přenosu nemocí.
Další variantou je použití spermicidů. Jedná se o krémy nebo vaginální globule, které svým složením zabijí spermie. Tyto přípravky jsou dostupné i volně v lékárně. Při dodržení instrukcí, které výrobce k přípravku uvádí je jejich spolehlivost na úrovni hormonální antikoncepce.
Hormonální antikoncepce (HA)
Spolehlivost u této antikoncepce je vyšší než 99 %. Mimo antikoncepčního účinku může být prospěšná i u dalších zdravotních problémů jako je nadměrné a nepravidelné menstruační krvácení, bolestivá menstruace či premenstruační syndrom. Může také pomoci dívkám při řešení vážného hormonálního akné. Při dlouhodobém užívání dochází ke snížení rizika vzniku benigních cyst na vaječníku a snížení rizika některých gynekologických nádorů. V některých případech se používá k léčbě endometriózy.
Pro úplnost je třeba zmínit i některé z vedlejších či nežádoucích účinků HA. Někdy při užívání této antikoncepce může žena pociťovat napětí v prsou, nervozitu, podrážděnost, lehkou bolest hlavy či zvýšení hmotnosti. K mnohem méně vzácným komplikacím můžeme zařadit migrény, kožní změny nebo zvracení. Existují ženy, u kterých je hormonální antikoncepce kontraindikována z důvodu možného vzniku trombózy. Těch je však minimum. Rizikové jsou především pacientky s vrozenou zvýšenou krevní srážlivostí, starší kuřačky nebo velmi obézní pacientky. Riziko trombózy mohou zvyšovat i stavy s omezenou pohyblivostí (po operaci, úraze) nebo dehydratace.
Depotní antikoncepce
Tento typ volí především ženy preferující dlouhodobý účinek antikoncepce bez každodenní znovu-aplikace. Injekci s dávkou hormonů obsahující progesteron nebo kombinaci progesteron-estrogen většinou aplikuje lékař nebo zdravotní sestra a její ochrana trvá 1-3 měsíce. Nutno zmínit, že účinek může trvat i delší dobu po jejich vysazení, neboť hormony jsou v těle uloženy a pomalu se metabolizují.
Gestagenní hormonální antikoncepce
Obsahuje pouze hormon gestagen. Mění vlastnosti dělohy a tím brání k uchycení vajíčka. Žena si může zvolit mezi pilulkami, injekcí nebo zavedením nitroděložního tělíska. Nitroděložní antikoncepce je vhodná pro ženy, co neplánují otěhotnět v blízké době nebo už ukončili svůj reprodukční plán. Tělíska zavádí lékař a jejich funkčnost trvá 3 nebo 5 let, tudíž není potřebná každodenní nebo pravidelná aplikace. Jejich další nekontracepční benefity našly využití hlavně u žen s nadměrným děložním krvácením a bolestmi v souvislosti s endometriózou.
Kombinovaná hormonální antikoncepce
Tato antikoncepce obsahuje oba ženské pohlavní hormony estrogen a progestin. Žena opět může volit z několika způsobů aplikace podle vlastní preference nebo doporučení gynekologa. Existují pilulky, které se berou 1x denně, náplasti s aplikací 1x týdně nebo vaginální kroužek zaváděný 1x měsíčně.
Postkoitální antikoncepce
Pokud žena nebo pár měli nechráněný pohlavní styk, může žena užít, rozhodne-li se tak, postkoitální pilulku. V některých zemích je tento přípravek označován také jako „pilulka po“ „plán B“ „ranní pilulka“. Tableta obsahuje buď Ulipristal 30 mg (je efektivní 120 h po styku) nebo Levonorgestrel 1,5 mg (efektivnost má 72 h po styku). Protože se jedná o silnou hormonální léčbu, mohou se dostavit i některé nežádoucí účinky například nevolnost, citlivost prsou, závratě, bolesti hlavy, únava, zažívací problémy, nepravidelnosti menstruačního cyklu, myalgie nebo pánevní bolesti.
Sterilizace
Tuto metodu mohou podstoupit ženy i muži. Vždy se jedná o chirurgický zákrok, který vykonává pouze lékař. Tato metoda je nevratná.
Je vždy na dané ženě, jestli a jaký druh antikoncepce si zvolí. Obecně však platí, že lepší je užívání jakékoliv antikoncepce i se svými určitými riziky než zbytečná interrupce, která je silným zásahem do těla ženy.
Antikoncepce a pohlavně přenosné choroby
I přesto, že potratů dlouhodobě pomalu ubývá, statistická data popisující počty pohlavních chorob mají bohužel spíše opačný trend. V rámci Světového dne antikoncepce je třeba zmínit i fakt, že se lidé přestávají bát pohlavně přenosných nemocí jakou je například AIDS. Kvůli tomu od roku 2010 stoupl počet pacientů s touto chorobou v Evropě téměř o 70 %. Další častou nemocí je syfilis. Tímto onemocněním trpí stovky lidí v České republice.
Je třeba nezapomínat na opatrnost a zodpovědnost i v této věci. Jedná se především o vaše zdraví.
Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!
PHARMATEX vaginální krém 72 g
Přípravek slouží jako lokální antikoncepce určená k ochraně...
EGIANTI 0,75 mg 2 tablety
Nouzová antikoncepce, kterou lze použít do 72 hodin (3 dnů) po...
Zanechat komentář