Světový den boje proti žloutence

visibility557 Zobrazení comment0 komentáře person Publikoval: Onlinelekarna.cz list In: Novinky

V roce 2010 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) 28. červenec Světovým dnem hepatitidy. Proč zrovna tento den? Je zvolen na památku narození významného    amerického lékaře a vědce Barucha Samuela Blumberga. Právě on stojí za objevem virusu způsobující hepatitidu typu B. Blumbergr se také podílel na vývoji testů a vakcín proti      hepatitidě, za což byl roku 1976 odměněn Nobelovou cenou.

Smyslem světového dne je upozornit na podceňování této zákeřné nemoci, více ji poznat, zlepšit diagnostiku, ukázat možnou prevenci a pomoci dále rozvíjet léčbu. 

  • Žloutenka je jedním z nejčastějších virových onemocnění napadající jaterní tkáň. 
  • Každoročně na tuto nemoc umírá mnohem více lidí než na HIV, tuberkulózu nebo malárii.
  • V žebříčku nemocí se jedná o „sedmého nejčastějšího zabijáka“. Ročně nemoci podlehne až 1,5 milionu lidí. 
  • Dle zdravotních statistik trpí chronickou hepatitidou typu B nebo C okolo 9 milionů Evropanů. 
  • V ČR je nejčastější typ C a E, ročně se nakazí stovky až tisíce případů. 

Hepatitida neboli žloutenka

Hepatitida je virové onemocnění poškozující játra. Výraz „žloutenka“ není označení pro samotnou nemoc, ale odkazuje na její hlavní projev a tím je zežloutnutí kůže a očního bělma. Tato změna barvy je způsobena hromaděním bilirubinu v krvi. Bilirubin je odpadní látka, která vzniká při rozkladu červených krvinek. To se odehrává v játrech, kde se tyto krvinky filtrují. Za normálních okolností je bilirubin vychytáván a vylučován do žluče. Avšak při některých onemocněních a poškozeních jater se metabolismus bilirubinu naruší a jeho hladina v krvi stoupá. Kůže a podlitiny se poté barví do žluta a stolice do hněda. 

Dnes je popsáno pět základních typů hepatitidy: A, B, C, D, E. Každý je způsoben jiným virem. Společným znakem těchto virů je schopnost množit se v jaterních buňkách, způsobovat jejich zánět a poškozovat je. Liší se však přenosem, příznaky, průběhem i závažností následků nemoci. Prodělání jakéhokoliv typu znamená pro pacienty následné dlouhodobé lékařské sledování. 

Varianta A

Tento typ je známý jako „nemoc špinavých rukou“, protože obvykle souvisí se zhoršenou hygienou. Způsobuje ho virus hepatitidy A (HAV), který je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě, až léta ve zmrazeném stavu. Šíří se fekálně-orální cestou. Nakazit se můžete například při konzumaci špatně umytých kontaminovaných potravin, infikovanou vodou nebo nedostatečnou hygienou při užívání toalet. V České republice tato varianta hepatitidy naštěstí nepředstavuje závažný zdravotní problém. Onemocnění nepřechází do chronicity a obvykle nemá trvalé zdravotní následky.

Varianta B 

Varianta B se přenáší infikovanou krví, tělesnými tekutinami, pohlavním stykem a z matky na dítě při porodu. Také u tohoto typu hepatitidy patří Česká republika ke státům s nízkým výskytem. (Ještě v 90. letech se jednalo ročně o několik tisíc hlášených případů.) K výraznému snížení počtu žloutenky typu B významně přispělo očkování rizikových skupin (zdravotníci, sociální pracovníci, lidé manipulující s nebezpečným odpadem...) a od roku 2001 povinné očkování dětí. Vzrostl také počet dospělých, kteří se očkují dobrovolně, hlavně před cestami do zahraničí.

Varianta C

Tento typ je přenášen krví nebo tělesnými tekutinami infikované osoby. Přenos pohlavním stykem je možný, ale mnohem méně častý než u hepatitidy B. Většinou se šíří mezi uživateli injekčních drog a tam kde nejsou dodrženy základní hygienická pravidla. Žloutenka typu C bývá někdy označována jako „nemoc narkomanů“.

Jedná se pravděpodobně o nejnebezpečnější typ žloutenky. Akutní fáze probíhá často bezpříznakově a většina nakažených o své nemoci ani neví. Riziko nastává v momentě, kdy akutní forma přechází do chronického stadia. Až u 30 % pacientů se pak může rozvinout těžké poškození jater, kdy je nutná transplantace, cirhóza nebo rakovina jater. Infekci lze vyléčit, avšak musí být diagnostikována včas a léčena kombinací vhodných antivirotik.

Varianta D

Typ D není příliš obvyklý, může se totiž rozvinout pouze u lidí, kteří jsou zároveň nakaženi typem B. U těchto pacientů pak způsobí exacerbaci (nové vzplanutí) chronické hepatitidy B. Dochází ke zhoršení zdravotního stavu jater až k jejich cirhóze. 

Varianta E

Stejně jako první typ (varianta A) se šíří prostřednictvím fekálně-orálního kontaktu. Hepatitida E byla dříve spojována hlavně s cestováním do zemí s nízkým hygienickým standardem, kde se šířila především kontaminovanou vodou a nesprávnou hygienou. V posledních letech však znepokojivě stoupá počet nakažených i v tuzemsku. Hlavním příčinou je nedostatečná tepelná úprava nakaženého vepřového masa a zvěřiny. V letech 2021 a 2022 bylo hlášeno Státním zdravotním ústavem 200, resp. 300 nových případů, v loňském roce stoupl počet nákaz na 684 pacientů. 

Hepatitida E může být nebezpečné především pro lidi s oslabeným imunitním systémem, jako jsou lidé po transplantaci orgánů, pacienti s autoimunitním onemocněním nebo užívající imunosupresiva či podstupují protinádorovou chemoterapii. 

Pro zdravého člověka nepředstavuje žloutenka E tak velké riziko, jestliže se nemoc nepřeklopí do chronického stadia. 

Výskyt hepatitidy v České republice

Nejčastějším a zároveň nejnebezpečnějším typem je u nás hepatitida C (1300 případů v roce 2023). Dobrou zprávou je, že v posledních letech naopak ubývá hepatitid A a B, a to především díky strategii očkování. U obou případů se ročně objeví pouze nízké desítky nových případů. Skokově však přibývá případů hepatitidy typu E. V roce 2023 bylo diagnostikováno 684 nových případů.  

Projevy onemocnění 

V akutní fázi bývají projevy žloutenky často nespecifické. To je také důvod proč spousta lidí o své nemoci neví. Mezi klinické příznaky patří únava, bolesti břicha, zažívací problémy, nechutenství a zvracení. Mohou se objevit bolesti kloubů a horečka. Při zvýšených hladinách sérového bilirubinu i žlutá kůže nebo zežloutnutí bělma, není to však pravidlem. Chronická fáze nemoci může způsobit těžké poškození jater až jejich úplné selhání, cirhózu (tvrdnutí jater) nebo rakovinu jater. 

Prevence nemoci

Prevencí žloutenek typu A a E je důkladná hygiena rukou a konzumace dostatečně tepelně upraveného jídla. Nezapomínejte také pořádně omýt kupované ovoce a zeleninu. Jestliže se chystáte cestovat do rizikových zemí, měli byste pít pouze pitnou balenou vodu. V exotických zemích se nedoporučuje používat vodu z veřejného vodovodu ani k čištění zubů. Je dobré se řídit základním pravidlem Světové zdravotnické organizace (WHO) pro přípravu jídel: „Převařit, upéct, oloupat, nebo nechat být“.

Žloutenky B a C se přenášejí krví a pohlavním stykem. Z toho důvodu je nutné vyvarovat se rizikovému chování, jako je používání nesterilních zdravotnických pomůcek, nástrojů při tetování či aplikaci piercingu, promiskuita v sexuálním životě bez použití bariérové antikoncepce nebo nitrožilní aplikace drog. 

Nejúčinnější prevencí hepatitid A a B je očkování, díky němu významně klesl počet případů v ČR. Jestliže jste očkování proti žloutence typu B, tělo je chráněno i proti typu E. Bohužel na nejnebezpečnější typ hepatitidu C očkování zatím neexistuje. Tady je důležité velmi důsledně dodržovat prevenci a vyhýbat se rizikovému chování. 

Léčba nemoci

Lékař vždy zvolí nejúčinnější strategii léčby podle toho, o který typ žloutenky se jedná a v jakém stadiu se nemoc aktuálně nachází. Obecně však platí, že pacient musí dodržovat klid na lůžku a přísnou dietu bez tuků. Zakázána jsou silně kořeněná a pikantní jídla a potraviny obsahující chemická konzervační látky (např. sójová omáčka, maggi, instantní polévky, dresinky…). Striktně je zakázána i konzumace alkoholu v jakémkoliv množství. Kromě antivirotik se mohou podávat i léky na podporu regenerace jater tzv. hepatoprotektiva. Do této skupiny řadíme např. silymarin, fenipentol nebo esenciální fosfolipidy. Některé z těchto látek můžete koupit v lékárně i ve volně prodejných doplňcích stravy. Jestliže by poškození jater bylo rozsáhlejší a život ohrožující, může lékař navrhnout transplantaci jater. 

Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!

Zanechat komentář

Váš komentář musí být před zveřejněním schválen
Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January February March April May June July August September October November December