Světový den monitoringu diabetes
Již tradičně je 14. duben věnován Světovému dni monitoringu diabetu. Ten vyhlásila v roce 1950 Mezinárodní federace diabetu (IDF). Od té doby se snaží každoročně více upozorňovat na důležitost sledování hodnot glykémie (hladina cukru v krvi) u diabetiků, což výrazně přispívá ke zkvalitnění jejich života. Druhou, stejně důležitou snahou, je rozšíření screeningu u ostatních obyvatel, aby se případné onemocnění včas odhalilo a mohlo být adekvátně léčeno.
Diabetes mellitus neboli cukrovka je onemocnění, které nebolí ani nemá typické projevy. To je hlavní důvod, proč bývá přehlížen a zanedbáván. V loňském roce přesáhl počet nemocných v České republice 1 milion osob. A podle statistik budou počty stále narůstat. Reálné číslo je však ještě mnohem vyšší (až o ¼ ), protože spousta lidí o svém onemocnění neví a nejsou léčeni. Proto je velmi důležitá prevence, včasný záchyt a následná léčba. Jedině tak se může člověk vyhnout komplikacím spojeným s tímto onemocněním.
Co je Diabetes mellitus?
Diabetes mellitus je onemocnění projevující se poruchou metabolismu cukrů. Tělo nezvládá přijímaný cukr správně zpracovat a ten se hromadí v krevním oběhu. Onemocnění má několik typů, hlavním rozlišovacím kritériem je, zda se jedná o relativní nebo absolutní nedostatek inzulinu v těle (hormon zpracovávající glukózu).
Diabetes mellitus 1 je autoimunitní onemocnění, kdy tělo neprodukuje žádný inzulin. Toto onemocnění se může projevit náhle a v jakémkoliv věku.
Diabetes mellitus 2 při tomto typu tělo sice stále produkuje dostatek inzulinového hormonu, avšak orgánové tkáně jsou na něj méně citlivé, neumí ho rozpoznat a správně zpracovat.
Selfmonitoring diabetu
Je důležité, aby každý diabetik dobře znal své onemocnění. Porozuměl tomu, jak jeho tělo funguje a pravidelnou kontrolou glykémie mohl zabránit jejím výkyvům a případným komplikacím. Selfmonitoring u diabetu je pro efektivní léčbu klíčový.
Správně poučený nemocný si může hladinu glykémie měřit i sám doma. K měření slouží glukometr s testovacími proužky a lancetami. Na testovací proužek se nanese velmi malá kapka krve z prstu a přístroj sám za pár vteřin vyhodnotí hladinu glykémie v krvi. Jestliže hladina nebude v normě, může si nemocný sám upravit případnou medikaci nebo příjem potravy, aby hodnoty vyrovnal. Po nějakém čase kontrolně opět přeměří.
Při nesprávné hladině cukru v krvi může nastat jeden ze dvou stavů- hyperglykémie nebo hypoglykémie. Diabetik i jeho okolí by měli znát příznaky těchto rizik a umět na ně správně zareagovat.
Hypoglykémie - je velmi nebezpečný až život ohrožující stav, kdy hladina cukru klesá pod obvyklé hodnoty (pod 3,2 mmol/l). Projevem bývá slabost, dezorientace, třes, bušení srdce, pocení, bledost, agresivita, rozostřené vidění až stav bezvědomí. Nutné je okamžitě reagovat a poskytnout pomoc. Jednoduchým, ale velmi efektivním řešením je podání rychlého cukru (hroznový cukr, malé množství sladkého nápoje…). Občas mívá nemocný u sebe i „první pomoc“ jako je glukózový gel nebo injekci s glukagonem.
Hyperglykémie - je opačný stav, kdy hladina cukru v krvi je nebezpečně zvýšená (hodnoty nad 10-15 mmol/l). Příznakem může být dehydratace, obtížné dýchání, zvracení, poruchy vědomí. Tento stav je nebezpečný především proto, že může dojít k překyselení organismu a navození takzvané ketoacidózy. Pacient, který naměřil zvýšené hladiny glykémie, si většinou může upravit dávku inzulinu (je-li jím léčen), tak aby se cukr opět snížil.
Potřeba monitoringu každého pacientce je individuální. Záleží na schopnosti pacienta spolupracovat, na jeho zdravotním stavu, o jaký typ diabetu se jedná, i na tom kolik pomůcek k měření za rok proplácí pojišťovny (u každého typu diabetu se příspěvky liší).
Preventivní screening glukózy v krvi
Diabetes je v mnoha případech diagnostikován náhodně. Člověk by se měl vyvarovat rizikovým faktorů vedoucím k diabetu (špatný životní styl, obezita, kouření…) a nechat si kontrolovat hladinu cukru na preventivních prohlídkách u lékaře. S kontrolním měřením však nemusíte čekat až k lékaři, vyšetřit glykémii si můžete nechat i v lékárně. V České republice je více než 130 lékáren, které se specializují na screening diabetu a poradenství s touto nemocí. Odborně vyškolení lékárníci vám tak mohou poradit, jak na správnou prevenci, jakým způsobem provádět selfmonitoring nebo jak dodržovat případnou léčbu. Ročně si v lékárnách nechá zkontrolovat glykémii několik desítek tisíc pacientů.
Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!
GESUNDHAUS Glucose vital 30 tablet
Doplněk stravy s obsahem vitamínů, minerálů a stopových prvků...
EASYGLUCO Glukometr s 25 ks...
Glukometr s velkým displejem pro jednoduché a přesné měření....
ONETOUCH Verio testovací proužky 50 ks
Testovací proužky ke glukometru ONETOUCH Verio pro měření...
Zanechat komentář