Světový den osteoporózy
20. říjen každoročně patří Světovému dni osteoporózy. Ačkoliv je tato nemoc v populaci známá, bohužel se většina případů (téměř 80 %) vůbec neléčí ani jinak nekompenzuje. Tato světová akce se snaží mezi laickou veřejností každoročně rozšířit povědomí o prevenci, diagnostice tohoto metabolického onemocnění kostí a její léčbě.
Letošní téma tohoto dne "Build Better Bones"
Z mezinárodních statistik vyplývá, že osteoporózou trpí 7-10 % světové populace. Vzhledem ke zvyšování průměrné délky života tyto počty postupně stoupají. V České republice můžeme obecně říct, že osteoporózou trpí každá 3. žena a 5. muž starších 50 let.
Osteoporóza je chronické onemocnění, odborníci mu dali přezdívku „tichý zloděj kostí“. Zpočátku totiž člověk nepociťuje žádné konkrétní příznaky ani potíže. Nemoc působí velmi nenápadně. V průběhu osteoporózy však dochází k postupnému řídnutí kostí a poruše stavby kosti. Důsledkem toho vzniká nerovnovážný stav mezi novotvorbou kostní hmoty (která se v průběhu života postupně zpomaluje) a jejím úbytkem. Jednotlivé kosti se pomalu ztenčují, stávají se mnohem křehčí a náchylnější ke zlomeninám. Postupem času se začínají objevovat silné bolesti zad, kolen a dochází také ke ztrátě tělesné výšky, klidně i o 3 cm. Snižuje se i pohyblivost celé páteře. Většina lidí si mylně myslí, že vidí jen projevy stárnutí a tuto nemoc přehlížejí. Včasná a správná diagnostika může problém silně zpomalit nebo i zastavit její postup.
Toto onemocnění nejčastěji způsobuje nedostatek vápníku, vitamínu D nebo pohlavních hormonů. Zároveň dochází ve zvýšené míře k odbourávání kostní tkáně při nedostatku fyzické zátěže. Tvorba kostní hmoty a kosterní soustavy probíhá do třiceti let, poté začne ubývat. Pokud se člověk jako dítě nebo v průběhu dospívání nebyl zvyklý hýbat, později se to projeví. Rizikovou skupinou jsou ženy po menopauze, právě u nich dochází k rapidnímu snížení hladiny ženských pohlavních hormonů, např. estrogenu. Ten má ochranný vliv na kosti.
Další rizikové faktory:
- vysoký věk
- nadměrná konzumace alkoholu a kouření
- nízká tělesná hmotnost
- diagnóza v rodině
- užívání některých léků (glukokortikoidy)
- některá onemocnění (Crohnova choroba, celiakie, onemocnění ledvin, revmatoidní artritida).
Diagnostikou onemocnění se zabývají především revmatologové a endokrinologové. Čím dál častěji se můžeme setkat i přímo se specialisty tohoto oboru – osteology. Vyšetření pacienta tzv.: celotělová osteodenzitomerie neboli DXA se provádí na denzitometru. Ten pomáhá změřit hustotu kostních minerálů v nejohroženějších místech. Výsledky mohou ukázat na méně závažné poškození kostní hmoty (osteopenii) nebo odhalit osteoporózu. Samotné rentgenové vyšetření trvá zhruba 20 min. Následně se provádí testy, které zjišťují hladinu vápníku, fosforu a hořčíku v krvi. Měří se krevní obraz, sedimentace a ukazatele pomáhající posoudit rychlost novotvorby a odbourávání kostní tkáně.
Při léčbě je pak nejdůležitější doplňování vápníku a vitamínu D. Ať už ve stravě nebo pomocí léčivých přípravků. Jestliže lékař vyhodnotí potřebu dalších léků, může předepsat užívání bisfosfátů a denosumabu.
Jako u jiných onemocnění platí, že prevence je základ. Přitom není nijak komplikovaná ani náročná.
Dbejte na správnou životosprávu (dostatek Ca, D fosforu, vitamínu K).
Dostatek ovoce a zeleniny.
Dostatečný pohyb již v dětském věku.
Sport – nejsnazší je cvičit se svojí váhou – chůze, jogging, tenis, volejbal, aerobic, tanec.
Omezit sůl v potravě.
Vyhnout se alkoholu a kouření.
Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!
PHARMASUISSE Femoralex D+ 30 tablet
Doplněk stravy ve formě tablet. Obsahuje přírodní vitamin K2...
CALTRATE Plus 90 tablet
Caltrate plus, potahové tablety - přípravek s vitamínem D,...
COLACAL Vápník + D3 60 tobolek
Vápník z vaječných skořápek pro udržení normálního stavu kostí...
Zanechat komentář