Veš dětská

visibility1093 Zobrazení comment0 komentáře person Publikoval: Onlinelekarna.cz list In: Novinky

Jeden z nejběžnějších parazitů kůže, s kterým bojujeme po generace, je veš dětská. Onemocnění nijak nesouvisí s hygienou člověka, nakazit se může každý, a to kontaktem s již postiženou osobou. Dnes už se naštěstí neřeší tento problém ostřiháním nakrátko, ani oplachy horkou octovou vodou. Máme pro vás několik tipů, jak se zbavit vší mnohem efektivněji a bezbolestněji. 

Jak jsme zmínili výše, nakazit se může kdokoliv, a to blízkým kontaktem s druhou osobou tedy i dospělý člověk. Veš neumí skákat, pouze přelézá, takže kontakt musí být těsný. Druhou variantou přenosu je sdílení společných věcí, jako jsou hřebeny, čepice, šály. U dětí je tento parazit mnohem běžnější než u dospělých, nejčastěji jsou postiženy děti od 3-11 let. Proto je velmi časté, že si dítě vši přinese domů ze školky, školy nebo z prázdnin.

Jak veš vypadá

Mluvíme o drobném bezkřídlém hmyzu parazitujícím ve vlasové pokožce. Mimo vlasy nedokáže přežít ani 24 hodin. Samotná veš nepřenáší žádné jiné onemocnění, avšak samotná nákaza je nepříjemná. Veš má okolo 2-3,5 mm, drobné oválné tělo a nohy s pevnými drápky, kterými se udrží na vlasech a může tak klást svá vajíčka nebo-li hnidy. Ty jsou přilepeny u kořene vlasu a zůstávají tam i po vylíhnutí larvy. Samotné vylíhnutí trvá zhruba 7 dní. Po vylíhnutí larva začíná okamžitě sát krev, proto je třeba s léčbou neotálet a postupovat velmi rychle. 

Příznaky zavšivení

Přítomnost vší v lidských vlasech se odborně nazývá pedikulóza. Jestliže máte podezření, že vaše dítě dostalo vši, důkladně prohlédněte nejprve pokožku hlavy. Zaměřte se hlavně na týl hlavy, vlasovou linii nad čelem a kolem uší. Na tyto místa kladou vši svá vajíčka nejčastěji.

Vajíčko neboli hnida má tvar bílého asi 1 mm dlouhého válečku. Vypadá velmi podobně jako lupy ve vlasech, avšak na rozdíl od nich hnidy nejdou z hlavy lehce vytřepat, odfouknout ani smýt. Jsou totiž k vlasu pevně přilepeny. Při zmačknutí hnidy nehtem můžete slyšet lupnutí, to znamená, že vajíčko bylo živé.

Typickými projevy nákazy jsou:

  • Svědění ve vlasech a nutkání se drbat
  • Drobné škrábance a kousance na pokožce hlavy
  • Nesoustředění, neklid, nervozita
  • Špatný spánek
  • Hnidy ve vlasech

Jak se efektivně zbavit vší 

Odvšivení je převážně vždy na rodičích dítěte, lékař nebo lékárník může pouze poradit, jak se vší zbavit co nejrychleji. Klasickými šampony se vší nikdy řádně nezbavíte. Musíte použít šampony a přípravky výhradně k tomu určené. 

V minulosti používané přípravky s insekticidy, které hubily vši, jsou dnes spíše na ústupu. Jednak hrozí riziko poškození pokožky hlavy dítěte, ale hlavně veš si dokázala vybudovat rezistenci vůči těmto přípravkům, takže nemusí vždy řádně fungovat. Nyní se spíše preferují přípravky na bázi olejů, které obalí parazita a znemožní mu dýchat, takže se veš udusí. Tyto přípravky jsou mnohem šetrnější k vlasům i k pokožce hlavy, můžete je tedy bez obav použít i pro malé děti. Produkty na bázi silikonových olejů nebo přírodních olejnatých látek můžete koupit ve formě šamponů, roztoků nebo sprejů. Aplikace se většinou opakuje po 5-7 dnech. Během této doby je důležité vlasy každodenně kontrolovat a objevené nově vylíhnuté vši nebo hnidy pak mechanicky odstranit pomocí hřebínku tzv. všiváčku. Drobný hřebínek s jemnými hustými zuby umí zachytit hnidu i veš a vytáhnout ji z vlasů ven. Druhou dnes moderní metodou mechanického odstranění vší je použití elektrického hřebínku. Ten mezi svými hroty vytváří slabé elektrické výboje, které však umí veš efektivně odstranit. Elektrické napětí mezi zuby hřebenu je velmi šetrné, vy ho ani neucítíte, takže se nemusíte bát žádných nežádoucích reakcí. Hřebínek se dá použít i na dlouhé vlasy, díky tomu se vyhnete i stříhání. 

V období zvýšeného rizika (výskyt ve školce, škole) lze použít i preventivní spreje k odpuzení vší. 

Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!

Zanechat komentář

Váš komentář musí být před zveřejněním schválen
Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January February March April May June July August September October November December