Zánět močových cest

visibility600 Zobrazení comment0 komentáře person Publikoval: Onlinelekarna.cz list In: Novinky

Jednou z typických letních diagnóz, které umí škaredě potrápit, je zánět močových cest. Je to druhá nejčastěji se vyskytující infekce hned po infekcích dýchacích cest. Toto onemocnění bychom rozhodně neměli podceňovat. Krátkodobé potíže se rychle mohou změnit na chronický zánět močových cest, který se periodicky opakuje. Obtíže se mohou z močového měchýře přesunout i výše a způsobit tak zánět ledvin, u mužů i zánět prostaty. 

Z těchto důvodů bychom se měli snažit infekci močových cest předcházet, a jestliže nastane, co nejdříve ji začít léčit. 

Co je zánět močových cest? 

Zánět močových cest je souhrnné označení pro všechny infekce vylučovací soustavy. Podle toho, kde se infekce objeví, ho můžeme rozdělit na zánět ledvin (pyelonefritis), zánět močového měchýře (cystitis), zánět močové trubice (urethritis) a u mužů zánět prostaty (prostatitis). 

Infekce je až z 80 % případů vyvolána gramnegativní bakterií Escherichia coli. Ta se běžně vyskytuje v našich střevech. Může však přes močovou trubici proniknout až do močového měchýře, zde se pomnožit a tím vyvolat zánět. Dalšími původci bývají grampozitivní bakterie rodu Enterococcus a Staphylococcus. 

K čemu slouží ledviny?

Ledviny jsou párovým orgánem, který slouží (nejen) jako filtr odpadních látek metabolismu našeho těla. Každou minutu přefiltrují přibližně 1 litr krve. A každý den vyloučí zhruba 600 až 1500 ml moči. Upravují tak vodní a minerální metabolismus a hlídají acidobazickou rovnováhu organismu. Regulují krevní oběh a ovlivňují látkovou výměnu vitamínu D. Mají také vliv na tvorbu erytropoetinu, což je hormon podporující vznik červených krvinek. 

Jaké jsou příznaky onemocnění? 

Zánět může začít jako diskomfort, ale časem se stává nejen nepříjemným ale i velmi bolestivým. Proto byste neměli podcenit příznaky a problém, co nejdříve začít řešit. 

Častější nutkání močit
Řezavá bolest nebo pálení při močení
Pocit neúplného vyprázdnění
Změna barvy moči
Zápach a zakalení moči
Krev v moči 
U žen bolest v podbřišku
U mužů bolest okolo análního otvoru

Rizikové faktory 

Mezi rizikové faktory, které zvyšují šanci k onemocnění, patří vyšší věk anebo pohlaví. Ženy trpí zánětem močových cest až 30 x častěji než muži, protože mají anatomicky kratší močovou trubici a bakterie se proto mohou snáze šířit. Zvýšené riziko nastává i při nedostatečné hygieně, častému zadržování močení nebo při nedostatečném pitném režimu. Pozorní by měli být lidé s oslabeným imunitním systémem, nebo s diabetes. Moč diabetiků obsahuje zvýšené hladiny cukru a takové prostředí je pro množení bakterií velmi výhodné. Časté jsou také záněty v těhotenství.  

Co dělat, když problém nastane?

Jestliže se u vás objeví některý z příznaků a máte podezření na zánět, první pomocí je vždy zvýšený pitný režim. Lékaři doporučují vypít 2 – 3 litry tekutin v průběhu dne. Vhodné jsou teplé nápoje, bylinné a urologické čaje nebo čistá voda. Pomoci mohou také doplňky stravy s obsahem brusinek nebo manosy, ta čistí urologický trakt a nedovolí bakteriím usadit se v močových cestách. Doporučené jsou také probiotika a bakteriální lyzáty, které zvyšují obranyschopnost organismu, doplňky stravy a potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, ten okyselí moč, a to se bakteriím nelíbí. Úlevu od bolesti mohou přinést i teplé obklady na břicho nebo kříže. Pamatujte na klidový režim a držte se v teple. 

Jestliže obtíže doprovází horečka, křeče v podbřišku nebo v zádech a objeví se krev v moči, neměli byste otálet a s problémy navštívit lékaře. Ten po vyšetření může předepsat antibiotika nebo chemoterapeutika, které zánět vyléčí. 

Prevence

Nejsnáze se řeší problém, který nenastal. Proto je nejefektivnější chovat se tak, abyste minimalizovali riziko vzniku onemocnění. 

Pijte dostatek tekutin – je dobré vypít alespoň 2 litry tekutin v průběhu dne. V létě nebo v období horka je potřeba příjem zvýšit. Ideální tekutinou je čistá voda, minerálky nebo neslazené čaje. 
Nezadržujte moč – časté močení napomáhá vyplavovat patogeny z močové trubice. Obecně se doporučuje chodit na toaletu alespoň jednou za 3 hodiny. 
Zvolte správné spodní prádlo – pozor na těsné spodní prádlo. Třením látky o kůži může dojít k přenosu bakterií z oblasti konečníku do močového systému. 
Správné používání toaletního papíru – toaletní papír byste měli používat vždy zepředu dozadu nikdy ne obráceně. Sníží se tím riziko přenosu bakterií z konečníku do močové trubice. 
Dodržujte hygienické návyky po pohlavním styku – během pohlavního styku může dojít k přenosu bakterií do močové trubice. Více náchylné k infekci jsou ženy. Je dobré se před a po intimním styku vyčůrat a zbavit se tak bakterií. Kromě toalety je vhodná i sprcha. Na intimní partie používejte čistou vodu nebo speciální intimní gely k tomu určené. 
Dávejte si pozor v létě při koupání – ať už se koupete v bazénu nebo v přírodě, i tady je vhodné myslet na toaletu před a po koupání. Dávejte si také pozor, abyste neprochladli. Po koupání se převlečte do suchých plavek nebo oblečení, nikdy nenechávejte prádlo na sobě uschnout.
Užívejte probiotika a zkuste omezit cukr – jestliže se vám záněty močových cest často vrací, zkuste do svého jídelníčku zařadit více potravin s probiotiky, jako jsou jogurty, kefíry nebo kysané zelí. Naopak uberte při slazení a v množství sladkých potravin.

Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!

Zanechat komentář

Váš komentář musí být před zveřejněním schválen
Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January February March April May June July August September October November December