Zánět středního ucha
Zánět středního ucha je velmi běžným onemocněním u malých dětí, především kojenců a batolat, mezi 6. až 18. měsícem života. Nevyhýbá se ani dospělým, ale je u nich mnohem méně častý.
Zánět středního ucha běžně začíná nachlazením a zánětem horních cest dýchacích. Zánět sám o sobě není nakažlivý, nakažlivá je pouze infekce horních cest dýchacích tzv. nachlazení neboli rýma. Jestliže se infekce z horních cest dýchacích dostane do středního ucha, Eustachova trubice uvnitř ucha se zúží nebo se stane úplně neprůchozí. Uzavřením Eustachovi trubice vzniká podtlak a dochází k hromadění tekutiny, která neodtéká, a začíná tlačit na ušní bubínek. Člověk cítí silnou bodavou bolest v uchu. Popisuje pocit zalehlých uší, motání hlavy, praskání nebo šumění v uchu. Dalšími charakteristickými projevy je zčervenání, zahřátí a napuchnutí kůže nebo sliznice v oblasti postiženého ucha.
Nejběžnějšími patogeny, které mohou způsobit akutní zánět středouší, jsou běžné respirační viry (rhinoviry, adenoviry), následnou infekci vyvolají pak bakterie Streptococcus pneumonie nebo Haemophillus pneumonie.
Zánět středního ucha u dětí
Děti mají Eustachovu trubici širší, kratší a méně sklopenou na rozdíl od dospělých, proto je přestup infekce z nosohltanu do středouší mnohem snazší. Příznaky zánětu středního ucha u dětí nastupují obvykle velmi rychle. Tři charakteristické projevy u tohoto onemocnění jsou bolest ucha (především vleže), horečky a probíhající rýma (zánět nosohltanu). U těch nejmenších (kojenci a batolata) si všímáme i dalších symptomů: neklid, pláč, mrzutost, zvracení nebo průjem, výtok z ucha. Dítě se často ucha dotýká nebo si za něj opakovaně tahá ve snaze ulevit bolesti. Kvůli pocitu zalehnutí ucha nereaguje adekvátně na hlas nebo zvuky, může mít i problém s rovnováhou. Často trpí nespavostí, neboť v poloze vleže se bolest obvykle zvýrazní. Kvůli nevyspání je opět neklidné a pláče.
Projevy jsou totožné samozřejmě i u starších dětí nebo dospělých, ty však už své pocity umí popsat a diagnóza je mnohem snazší.
Léčba
Samoléčba u tohoto onemocnění není vhodná. Při bolestech ucha je vždy potřeba se poradit s vaším lékařem, ORL specialistou popř. pediatrem. Lékař stanoví diagnózu pomocí otoskopie neboli vyšetření ušního bubínku otoskopem. Dobrou zprávou je, že při správném a včasném zahájení léčby bývá léčba velmi rychlá a vyléčení bez komplikací.
Jestliže je zánět ještě v začátcích, kdy ucho trochu bolí a není zatím přítomná horečka, podávají se většinou léky na tišení bolesti jako je paracetamol či ibuprofen. U malých dětí obvykle ve formě suspenze nebo čípky. Doporučeny jsou také kapky nebo spreje na ucpaný nos, které pomohou uvolnit Eustachovu trubici. Dále pak antihistaminika, která působí také proti otoku sliznice.
V případě pokročilého stádia zánětu, kdy je již přítomná horečka a silná bolest, je třeba nečekat a vydat se na pohotovost. Lékař při léčbě zvolí mezi dvěma postupy, podle toho, který je pro daného pacienta vhodnější, buď propíchnutí ušního bubínku nebo antibiotická léčba. Při propíchnutí bubínku lékařem dojde k rychlému odtoku nahromaděné tekutiny, ranka se pak sama zacelí a bubínek srůstá bez jizvy. Ucho s propíchnutým nebo prasklým bubínkem je třeba chránit před vodou. Nic do něj nekapejte, je potřeba se vyhnout i koupání v bazénu nebo potápění. Rizikové mohou být i cesty letadlem.
Prevence zánětu
Důležitá je odolnost organismu proti virům způsobující nachlazení a rýmu. To docílíte podporou imunity, správnou životosprávou, vhodné je zařadit i postupné otužování. Při nachlazení použijte sprej s dekongestivem, konvičku určenou k proplachům dutin a nezapomínejte pravidelně smrkat, tak aby dutiny zůstaly průchozí. U malých dětí je vhodné použít odsávačku na ucpaný nos. Chraňte uši před prochladnutím a nadměrným průvanem. U miminek hraje důležitou roli i kojení, čím déle tím lépe. Existuje také očkování proti pneumokokům, které snižuje riziko vzniku zánětu středního ucha, toto očkování není zahrnuto v povinném očkovacím schématu, pojišťovna ho však může částečně nebo plně hradit.
Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!
NUROFEN Pro děti 125 mg 10 čípků
Léčivý přípravek ve formě čípků, pro děti od 2 let, určený k...
PARALEN SUS 24 mg/ml suspenze 100 ml
Suspenze s vůní lesní jahody. Snižuje horečku při chřipce a...
Coldisept Nanosilver ušní kapky 15 ml
Podporuje léčbu zánětů vnějšího ucha různého původu. Kapky...
Zanechat komentář